Alarmujący stan pomników w krakowskim Parku Jordana

9

(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)

W krakowskim Parku Jordana, słynnym z Galerii Wielkich Polaków XX wieku stawianej przez obecnego Prezesa Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana,   znajdują się  pomniki wybitnych Polaków  stawiane głownie na początku XX wieku (jeszcze pod zaborem austriackim) przez  dr H. Jordana.

Podczas okupacji hitlerowskiej park był niszczony, ale  pomniki przeznaczone także  do zniszczenia zostały uratowane przez mistrza kamieniarskiego Franciszka Łuczywo. 14 z tych pomników,  które przetrwały okupację wróciło do parku we wczesnym PRL-u,,  ale 8 dalszych zostało ocenzurowanych aż do 1972 r., kiedy stanęły w Parku w bocznej alejce.

Po 40 latach stan tych pomników jest fatalny, wymagają one konserwacji. W Krakowie działa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa http://www.skozk.pl/ ale widocznie te pomniki nie stanowią dla tego komitetu wartości, choć na ich odnowienie  wystarczyłoby kilkadziesiąt tys.zł.(chyba ok. 3 tys. zł na pomnik by wystarczyło).

Park leży  na terenie V Dzielnicy Krakowa ( Krowodrza),  której Rada otrzymuje np. na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 30 ooo zł) – (Wiadomości Lokalne, sierpień, 2013). Dlaczego tak wiele kosztuje druk gazetki (12 str.) o zawartości nader  skromnej,  podobnie jak skromna jest komunikacja Rady z mieszkańcami ?

Gdyby np. przeznaczyć na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 6 tys.zł .a na odnowienie pomników 24 tys. to przynajmniej te najdłużej ocenzurowane pomniki można by odnowić i pożytek dla dzielnicy byłby ewidentny, bo Park Jordana winien być jej chlubą.

Park Jordana jest szkołą historii pod gołym niebem, co nie jest bez znaczenia w sytuacji coraz gorszego poziomu nauki w szkołach krakowskich (często wartość ujemna  nauki w murach szkolnych).

Jak pomniki w Parku Jordana nie zostaną odnowione, to i ta szkoła nie będzie tworzyła wartości dodanej w edukacji.

1

2

3

4

5

6

8

Reklamy

Komentarzy 8

  1. […] niszczone, choćby w ciemnych latach 80-tych, a w III RP wiele z nich jest w stanie opłakanym https://wkrakowie2013.wordpress.com/2013/12/01/alarmujacy-stan-pomnikow-w-krakowskim-parku-jordana/  co chyba nie przeszkadza/-ło Radzie Dzielnicy V, ale przeszkadzało np. mnie- mieszkańcowi V […]

  2. […] Alarmujący stan pomników w krakowskim Parku Jordana […]

  3. […] Parku działałem na rzecz renowacji tych pomników, co po kilku miesiącach nastąpiło.( Alarmujący stan pomników w krakowskim Parku Jordana– […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: